درباره لینگولند

از لینگولند بیشتر بدانید ...

لینگولند چطور متولد شد؟

حتما شما هم کودکانی را دیده اید که به بیش از یک زبان مسلط هستند. زبان هایی که بعضی کودکان ایرانی در خانواده و در کنار فارسی فرا میگیرند، اغلب ترکی، کردی، عربی هستند. این کودکان بدون هیچ گونه آموزشی و تنها به این علت که از سنین بسیار پایین این زبان ها در خانواده استفاده شده اند، بدون تلاش آگاهانه این زبان ها را فرا گرفتند. در خانواده موسسین مجموعه لینگولند، دوزبانه بودن به فارسی و انگلیسی در چندین نسل نتیجه بخش بوده است و ایده لینگولند با شرکت کارآفرینان پارسه گرد شناسا همین جا شکل گرفت. در واقع میتوان گفت دوزبانه شدن کودکان فارغ از اینکه زبان اول و دوم چه باشند اگر  با رعایت اصول مشخص و در زمان مناسب انجام شود، حتما رخ میدهد.

ایده روش آموزشی لینگولند بر چه اساس است؟

اگر  این ایده که هر کودکی توانمندی این را دارد که به زبان های دیگری به جز زبان مادری اش مسلط بشود، پس چرا برای زبان های رایج دنیا مثل انگلیسی از کودکی اقدام نکنیم؟ اما یادگیری زبان برای یک بزرگسال هم کاری بزرگ و نیازمندِ تلاش، پیگیری، مطالعه، تکرار و تمرین و حفظ کردن است. پس چطور امکان دارد که کودکی در سنین پایین این فرآیند را طی کرده و به نتیجه برسد؟ پاسخ این سوال در  این است، که اصلا نباید زبان را به کودک آموزش داد، نباید انتظار داشته باشیم که زبان را یاد بگیرد. مراحلی که خود شما برای صحبت کردن به فارسی و در کودکی طی کردید با مراحلی که برای یادگیری هر زبان دیگری طی کردید متفاوت بوده است. در واقع فقط اگر  کودک زبان را فرا بگیرد، میتواند به سطح بالای تسلط در حد زبان مادری برسد. فراگیری در محیط، از طریق تعامل با سایر انساها و برای ارتباط با آن ها، به شکلی ناخودآگاه رخ  میدهد. تحقیقات زبان شناسان نشان داده است که مغز انسان این توانمندی شگرف و انعطاف پذیری برای فراگرفتن تا چندین زبان را دارد.

 

چرا فراگیری زبان انگلیسی از کودکی اهمیت دارد ؟

هر چه قدر شروع سن فراگری پایین تر باشد، رسیدن به سطح تسلط بالاتر و در حد یک فرد نیتیو امکان پذیرتر  است. در دنیای امروز تسلط به زبان انگلیسی دیگر تنها نقطه قوت نیست و به صورت اولویتی درآمده که نیاز به آن در همه سنین احساس میشود. دسترسی به اطلاعات موجود در اینترنت به زبان فارسی تنها دسترسی به حجم اندکی از اطلاعات و امکانات را ممکن میکند. سهم بزرگی از دانش روز دنیا یا به زبان انگلیسی است و یا در مدت اندکی پس از تولید و انتشار  با ترجمه از سایر زبان ها به این زبان در دسترس قرار میگیرد. امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا، فرصت های شغلی بیشتر و با میانگین درآمدی بالاتر برای افرادی که به این زبان مسلط هستند، فراهم است.  

 

لینگولند چه هدفی را دنبال میکند؟

هدف اصلی لینگولند فراهم کردن شرایطی برای پرورش کودکان دوزبانه سالم است. چرا که بسیاری از والدین هنگامی که به فواید و اهمیت های دوزبانه شدن از کودکی و تاثیری که در رسیدن به سطح تسلط نیتیو دارد پی میبرند،  از روی خیر خواهی روش های متنوعی را برای آموزش کودک به کار میگیرند. در حالیکه روش های غیر مستقیمی مانند کارتن دیدن همراه با آسیب های ماندگار به ذهن کودک همراه هستند و بر قدرت تمرکز، قوه تخیل و خلاقیت کودک تاثیر مخرب دارند. روش های مستقیم نیز اغلب موثر نبوده و در بهترین حالت به دایره لغات گسترده، بدون توانایی جمله سازی منجر میشوند. همچنین به علت ایجاد اضطراب در کودکان در بسیاری از کشور های پیشرفته، روش های آموزش مستقیم تا قبل از رسیدن به سنین مدرسه در مراکز آموزشی مجاز نیست.

لینگولند، مبتکر روش زبان مادری

روش زبان مادری در اصل به این معناست که شرایطی  که کودک در آن زبان مادری را فراگرفته ، شبیه سازی کنیم و او را در محیطی غنی قرار دهیم تا در حین بازی کردن با اشتیاق از زبان استفاده کند. کودک در جذب اطلاعات از محیط همانند اسفنجی عمل میکند که آب را به خود جذب میکند. برای فراگیری موثرتر زبان میتوان محیط بازی را به شکلی غنی کرد که کودک با کار گرفتن همزمان بیشترین تعداد حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی) اطلاعات را از محیط جذب کند. مربیان نیتیو مجموعه که خودشان زبان را در کودکی و در محیط فراگرفته اند، کیفیت  زبانی که کودکان در معرض آن هستند را تا حد زیادی بالاتر میبرد. همراهی مربیان نیتیو، لهجه اصیل بومی، تلفظ های دقیق، ساختار ها، لغات و فرهنگ کشور های دیگر را به شکلی غیر مستقیم به کودک منتقل میکند.

گالری تصاویر